imz
19 بهمن 1401 - 17:08

مطالبات صندوق بازنشستگی از دولت به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسید

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: مطالبات صندوق بازنشستگی از دولت به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، نعمت‌الله ترکی امروز در حاشیه مراسم افتتاح خط پولیش شماره 7 کارخانه تولید کاشی و سرامیک آپاداناسرام در شهرستان بویین‌زهرا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صندوق بازنشستگی کشوری بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش خودش دارد و وظیفه ما در این صندوق تأمین منابع مالی لازم برای پرداخت مستمری بازنشستگان است.

وی با بیان اینکه مطالبات صندوق بازنشستگی از دولت به 100 هزار میلیارد تومان رسیده است، تصریح کرد: در همین رابطه کمیته ساماندهی در صندوق بازنشستگی کشوری ایجاد کردیم که این کمیته از یک‌ماه قبل کار خود را شروع کرده است و بنا داریم تا پایان شش ماهه نخست 1402 کل واحدهای تولیدی غیرفعال صندوق بازنشستگی کشور را ارزیابی کنیم.

ترکی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشور 56 واحد صنعتی غیرفعال و نیمه‌فعال دارد، اضافه کرد: این واحدهای تولیدی در صنعت فولاد و انرژی اثرگذار هستند و با احیای 2 هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم خواهیم داشت.

80 درصد مشکلات آپاداناسرام به خاطر ضعف مدیریتی است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری همچنین درباره علت رکود چندین‌ساله فعالیت کارخانه آپاداناسرام تصریح کرد: کارخانه تولید کاشی و سرامیک آپاداناسرام از نظر زیرساختی ظرفیت بالایی دارد، اما 80 درصد از مشکلات این واحد صنعتی به خاطر مدیریت‌های ضعیفی بوده که در دوره‌های گذشته اعمال شده است. این واحد صنعتی 130 هکتار وسعت دارد که 30 هکتار آن زیربنای صنعتی محسوب می‌شود که در سطح کشور چنین کارخانه‌ای با این وسعت نداریم.

ترکی با بیان اینکه در ساخت این کارخانه دستگاه‌ها و تجهیزات نمونه دنیا استفاده شده است، ادامه داد: چون این واحد تولیدی مشکلات مدیریتی داشته، بنا داریم با رفع این مشکلات این واحد صنعتی را به حداکثر ظرفیت تولید برسانیم.

مدیریت از راه دور در کارخانه آپاداناسرام ممنوع شد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور با اشاره به ظرفیت تولید 6 میلیون تن کاشی و سرامیک در این کارخانه گفت: با توجه به اقدامات انجام‌شده میزان تولید کاشی و سرامیک در این مجموعه تا پایان 6 ماهه نخست سال آینده 2 برابر خواهد شد و به 12 میلیون تن در سال خواهد رسید. در ضمن تا پایان سال 1402 حداقل 80 درصد خطوط تولید این شرکت فعال می‌شوند. با افزایش 2 برابری ظرفیت تولید در این کارخانه میزان اشتغال‌زایی مستقیم آن به 400 نفر خواهد رسید. 

ترکی با اشاره به جلسه خود با مدیران سازمان صمت و اداره‌کل کار استان قزوین تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد که اعضای هیئت‌مدیره این مجموعه تولیدی به صورت دائم در استان قزوین مستقر و ساکن شوند و مدیریت از راه دور را برای این کارخانه ممنوع کردیم. از یکشنبه 23 بهمن‌ماه مدیرعامل و هیئت‌مدیره جدید مستقر می‌شوند و دیگر خبری از مدیران پروازی در این شرکت نخواهد بود. در ضمن به غیر از دفتر فروش سایر دفاتر اداری این شرکت به استان قزوین منتقل می‌شوند.

وی با بیان اینکه این کارخانه در حوزه صادرات کاشی و سرامیک مشکلاتی دارد، افزود: در همین رابطه شرکت گسترش تجارت وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری به صورت مستقیم صادرات محصولات این کارخانه را بر عهده می‌گیرد. بنابراین همه زیرساخت‌ها، منابع و امکانات برای رونق تولید این شرکت مهیا شده است.

ترکی تصریح کرد: هیچ مانع حقیقی و حقوقی برای فعالیت شرکت آپاداناسرام وجود ندارد. البته این کارخانه یک پرونده قضائی دارد که این پرونده هم مربوط به شریک خارجی ما در ساخت این کارخانه است و هفته آینده برای پیگیری این پرونده اقدام و تصمیم‌گیری می‌کنیم. یک مشکل حقوقی هم با یکی از بانک‌های عامل داریم که با مدیرعامل این بانک صحبت کردیم و هفته آینده جلسه رفع اختلاف با بانک‌ را برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به سیاست وزارت کار برای احیای واحدهای غیرفعال و نیمه‌فعال صنعتی ادامه داد: وزیر تعاون و کار به ما دستور داده که کارخانه‌های راکد و نیمه‌فعال را احیا کنیم و ما هم برای کمک به توسعه اشتغال احیای این واحدها را در دستور کار قرار دادیم.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1028102