imz
27 آذر 1401 - 23:39

دستیابی به تمدن اسلامی بدون همگرایی حوزه ودانشگاه امکان پذیر نیست

قم- مدیر حوزه های علمیه، دستیابی به تمدن اسلامی را بدون همگرایی حوزه و دانشگاه امکان پذیر ندانست و گفت: تعامل این دو نهاد موجب تعالی کشور خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله علی رضا اعرافی عصر یکشنبه در «همایش تخصصی وحدت حوزه و دانشگاه» و گردهمایی مسئولان دبیرخانه‌های استانی همکاری مشترک حوزه‌های علمیه و دانشگاه آزاد اسلامی که در سالن همایش دارالولایه مرکز مدیریت حوزه علمیه قم برگزار شد اظهار داشت: انسان‌های صاحب خرد، دارای ویژگی‌های هستند که پیوندهای شایسته را پاس می‌دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان داشت: جامعه بشری به پیوندهایی گره خورده و گاهی این پیوندها نامبارک و غلط است، اما نوع دیگر پیوندهای اجتماعی بر پایه خرد استوار است و رنگ و بوی معنوی دارد که رشد بشری را دنبال می‌کند.

آیت الله اعرافی گفت: پیوند عالمان و نخبگان و جریان‌های فکری از جمله پیوندهای مبارک است و در عصر ما که نظامات علمی تکثر پیدا کرده، همکاری حوزه و دانشگاه از مهمترین و راهبردی‌ترین پیوندهای اجتماعی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: پاسداشت وحدت دو نهاد حوزه و دانشگاه وظیفه الزامی است و این حق الناس است، بدان معنا که این حق جامعه است که صاحبان فکر و خرد از توانمندی آنان در راستای توسعه و خدمات بیشتر بهره ببرد.

امام جمعه قم بیان داشت: امروز جزیره‌ای شدن فعالیت‌ها مانعی در راه رسیدن به اهداف است و وحدت حوزه و دانشگاه را می‌توان در آفاقی بلندمدت دید که این اصل راهبردی، کلان و مهم است و دستیابی به تمدن اسلامی بدون همگرایی حوزه و دانشگاه قابل امکان نیست و اگر کسی از این سطح پایین‌تر بیاید در این منطق هم تجربه نشان داده است که تعامل این دو نهاد موجب تعالی کشور خواهد شد و نداشتن گفتمان مشترک موجب آسیب به منافع ملی خواهد شد.

آیت الله اعرافی ادامه داد: در هر سطحی از این دو بخش اگر بخواهیم به اهداف ملت جامه عمل بپوشانیم این امر با پراکندگی نخبگان مسیر نخواهد بود.

وی ابراز داشت: در تعامل حوزه و دانشگاه نظریه‌های متفاوتی در شکل ساختاری وجود دارد که البته نقاط مشترکی نیز دارد که باید برای آن برنامه ریزی کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: در بسیاری از موارد در حوزه علوم اسلامی، پاسخ مناسب برای موضوعات روز دیده نمی‌شود که باید به قلمروهای جدید ورود کرد و پاسخ‌های روشنی داد.

عضو شورای نگهبان بیان داشت: هر گونه تحول در علوم انسانی و اجتماعی با رویکرد اسلامی نیازمند گام‌هایی در راستای تطول در علوم اسلامی دارد.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه فقه ما بسیار غنی است که نوابغ بزرگی پای آن ایستاده اند و بنیان آن را گذاشته اند افزود: حداقل ۲۰۰ متفکر نابغه، ساختمان فکر اسلامی و اهل بیت را بنا نهاده اند اما در دنیای جدید این فقه نیازمند پیشرفت بر اساس پایه‌های درست اجتهادی دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه اضافه کرد: در فقه باید هم کتاب‌های موجود فقه را بازخوانی کنیم و هم باید بیست قلمروی جدید را پایه ریزی کنیم و نباید از آن هراس داشته باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز داشت: در عرصه‌هایی همانند فقه اقتصاد، فقه خانواده، فقه سیاست، فقه روابط بین الملل، فقه روابط اجتماعی، فقه هنر، فقه تحولات درونی، فقه محیط زیست، فقه سلامت، فقه شهرسازی و معماری باید پایه ریزی شود.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: توسعه مرزهای دانش فقه اسلامی با نگاهی به سبک زندگی موجود در حوزه علمیه باید دنبال شود که این امر هم باید از طریق بازسازی ابواب گذشته و هم ایجاد قلمروهای جدید باشد و ما در علوم کاربردی که دین را در عمل و میدان پیاده سازی کند ضعیف هستیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 918931